- vykoušet ergonomické myši z běžné nabídky IT obchodů (např.: Logitech Trackman Marble), případně psaní pomocí speciálních klávesnic s většími klávesami (Clevy, BigKeys, Vision Board).

- v případě neúčinnosti výše popsaného opatření zkusit jednoduché trackballové (BigTrack,Optima Trackball) anebo joystickové (Optima Joystick) myši nebo adaptéry (AMAneo USB Assistive Mouse), doplněné případně o vhodné externí spínače a klávesnici s velkými klávesami doplnit krytem pro vedení prstů.
- vyzkoušet schopnost ovládat dotykové technologie (dotykové obrazovky, tablety). Využít aplikací a zpřístupnění, které umožňují jejich zjednodušené ovládání  (například ovládání dotykem kdekoliv na ploše). V případě neúčinnosti využít alternativních myší a klávesnic – u tabletů s vhodným výběrem adaptéru (Redukce USB-Mikro, AMANeo BTI, iSwitch, jPad...)

- v případě neúspěchu zkusit pokročilejší alternativní myši (N-Abler Trackball, N-Abler Joystick) včetně doplnění vhodnými externími spínači a klávesnici s maxi klávesami (MID Medium) doplněnou krytem pro vedení prstů, případně práci s virtuální klávesnicí (klávesnice na obrazovce – Click-N-Type).  Zkusit systém automatického klikání (Dwell Click).