Ne každý člověk je schopen ovládat tablet dotykem a gesty. Zejména tělesně postižení mohou mít s tímto způsobem ovládání problém a v některých případech je pro ně standardní ovládání tabletu zcela vyloučeno. Proto jsou důležité doplňky zvyšující přístupnost ovládání ICT. Patří mezi ně i nový systém sledování očí Skyle, který spolupracuje s 12,9-palcovým tabletem Apple iPad Pro – 3. generace (jiné tablety zatím nelze použít).

Skyle je první zařízení pro oční ovládání iPadu na světě. Je dalším řešením pro nezávislý přístup k ICT.
Nabízí ideální řešení pro lidi s postiženími jako je dětská mozková obrna, ALS, Rettův syndrom nebo poranění míchy. Hlavní částí zařízení Skyle je kryt, do kterého uživatel zasune svůj iPad Pro. Kryt je vybaven skenerem (kamerou) která sleduje oči uživatele a dokáže velmi přesně sledovat směr pohledu uživatele.

Pomocí zařízení Skyle lze každou aplikaci ovládat pomocí přímého pohledu místo dotyků na obrazovku.   Skyle - ovládání očima

Zařízení Skyle lze využít pro:
- potřeby augmentativní a alternativní komunikaci (GoTalk NOW, Grid Player, Grid for iPad, Symbol Talk atp.)
- ovládání prostředí a okolí (ovládání televize, hudby, světel, oken, žaluzií, polohování postele atp.)
- komunikaci prostřednictvím e-mailu (Outlook, Gmail, Yahoo, Mail od Apple atp.)
- používání sociálních méd (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn atp.)
- využití komunikačních aplikací (WhatsApp, Messenger, Slack, Viber atp.)
- výuku, hraní her, poslouchání hudby, sledování filmů i televize, četbu e-knih, publikování textů …. a mnohem, mnohem více.

Představení SKYLE na videu najdete ZDE.


V App Store najdete speciální aplikaci Skyle (lze ji stáhnout jen pro iPad Pro), která poskytuje propojení mezi tabletem a krytem s integrovanou kamerou pro oční navigaci. Tento kryt je napájen přímo z baterie tabletu, takže nepotřebuje další zdroj energie. V případě potřeby může uživatel vedle systému sledování očí využívat i další polohovací zařízení (například myš). Ke krytu lze také připojit externí spínač, který umožní uživatelům simulovat operace kliknutí, poklepání nebo přetažení, které se standardně provádějí dotykem na displej.
Lze také využít systém Dwell Click (automatické klikání), a nebo funkcí asistovaného přístupu (Assistive Touch Accessibility) dostupných v Nastavení iOS.

Zařízeni Skyle je dostupné v našem e-shopu PETIT ve dvou variantách:
- jako samostatné zařízení
- a také včetně iPad PRO
Na Skyle je možné získat u Úřadu práce Příspěvek na speciální pomůcku dle zákona 329/2011 Sb. a vyhlášky 388/2011 Sb., - uhradí 90% ceny s 10% spoluúčastí uživatele.

Image result for skyle eye gaze