Do tabletu s operačním systémem Android lze nahrát také některé programy z naší programové nabídky (viz kategorie Aplikace pro iOS). 
Další aplikace najdete především v internetovém obchodu App Store (Grid Player)

Vybrané aplikace vám můžeme na vámi zvolený tablet nainstalovat a připravit vám tak komplexní řešení na klíč.

Z našich řešení na klíč můžeme doporučit:

Snap TAB (Apple iOS)
GoTalk TAB (Apple iOS)
Grid TAB (Apple iOS)

Seznam doporučených aplikací pro tablet s iOS

Alternativní komunikace

GoTalk NOW
Go Talk Now je poměrně jednoduchá aplikace, vhodná pro začínající uživatele AAK na iPadu. Lze v ní vytvářet i rozsáhlejší komunikační tabulky. Komunikační stránky můžete upravovat přímo v iPadu (tedy přidávat fotografie, nahrávat řeč, hudbu, video). Není vhodná pro uživatele, kteří chtějí na iPadu používat především tabulku písmen, neobsahuje predikci (nápověda slov při psaní).
Aplikace obsahuje nastavitelné rozvržení stránek, možnost pohybu ze stránky na stránku, možnost nahrání hlasu nebo užití syntetického TTS a soubor obrázků, které lze využít pro tvorbu komunikačních stránek.
GoTalk NOW nabízí tři styly komunikačních stránek: Standard, Expres a Scény. Kromě toho lze vytvořit stránku s klávesnicí - na stránce bude pak viditelná standardní klávesnice z iOS, proužek na psaní a okénka s návrhy slov při psaní. Všechny typy stránek lze kombinovat a propojovat do komunikační knihy. Komunikačních knih můžete vytvořit tolik, kolik chcete.
V aplikaci pro AAK GoTalk NOW (pro iPady) jsou nyní k dokoupení i symboly Widgit v češtině (dosud bylo možné dokoupit jen anglickou verzi). Symboly jsou známé z programů Symwriter a InPrint a umožní uživatelům si v aplikaci GoTalk rychleji a jednodušeji vytvářet vlastní komunikační mřížky.
Pokud chcete české symboly získat, stáhněte si nejprve nejnovější aktualizaci aplikace. Potom klepněte na tlačítko Obchod a můžete si symboly dokoupit (1290 Kč).
Na AppStore je možno stáhnout i GoTalk NOW FREE - tato zkušební verze je zdarma a obsahuje tři komunikační stránky, které si můžete upravit podle svých potřeb. Aplikace je možno zakoupit a stáhnout do iPadu přes AppStore.

TD Snap (Core First)
je aplikace pro AAK, která je kompletně v češtině. Základní obrázkovou sadu tvoří velmi oblíbené obrázky PCS (Boardmaker) ale k dispozici jsou u další obrázkové sady včetně obrázků pro afatiky nebo fotografie. Aplikace umožňuje upravovat tabulky přímo v iPadu, vkládat své obrázky či fotografie atd. Obsahuje Super-Core, což je jádro, kde najdete základní slovní zásobu určenou pro děti začínající s AAK.
I když je cena aplikace velmi příznivá (1.200 - 1.500 KČ), nemusíte kupovat zajíce v pytli, protože si lze stáhnout free verze zdarma - přitom budete mít k dispozici všechny funkce aplikace. Jediné omezení free verze je to, že nemáte k dispozici hlasový výstup, který si zaktivujete až zakoupením plné verze programu. Kdo hlasový výstup pro komunikaci nepotřebuje (stačí mu převod obrázků na text) vystačí si s free verzí. 
.

Grid for iPad
Aplikace pro AAK v češtině, která v sobě zahrnuje dosavadní funkce Grid Playeru, umožňuje ale také upravovat tabulky přímo v iPadu, vkládat fotografie atd. Nepotřebujete tedy již Grid 3 (Windows) pro úpravu tabulek.
Grid for iPad lze stáhnout na App Store (cena 9.990 Kč),  případně je možnost platby za měsíční pronájem aplikace.
Aplikaci je možno vyzkoušet nejprve zdarma na omezenou dobu (30 dní).

Grid Player
Tato aplikace je zdarma a je vhodná pro pokročilejší uživatele, protože obsahuje velkou slovní zásobu. Mnozí začínající uživatelé si však nejprve s aplikací "hrají" (mačkají jednotlivé symboly a poslouchají název obrázku) a často později začnou její pomocí spontánně komunikovat. Úpravy v aplikaci (například přidávání fotek, nových slov, změna velikosti okének apod) nelze dělat přímo v iPadu, je třeba mít zakoupen počítačový program Grid 3.  S tím pak lze dělat velké množství úprav, upravovat aplikaci pro začátečníky i velmi pokročilé, k dispozici jsou také symboly Widgit v české verzi.

Widgit slovník (3 aplikace)
Aplikace obsahují symboly Widgit (známé z programu Symwriter), jsou v češtině a slouží k budování a rozvoji slovní zásoby na daná témata (Zvířata, Doma, Supermarket). Symboly lze z aplikací i vytisknout a používat v papírové podobě.
V aktivitách “Naslouchej a uč se” se uživatelé seznamují se slovní zásobou nejprve pouhým sledováním Widgit symbolů jako vizuální připomínky pojmu, potom si poslechnou příslušné slovo vyslovené nahlas a seznamují se i s jeho psanou podobu.
V testovacích aktivitách dostávají uživatelé možnost vyzkoušet si nový slovník aktivně. Během testování mohou získat zlaté nebo stříbrné hvězdičky a jsou odměněni certifikátem, který je možno vytisknout.

SymboTalk
Free aplikace má menu v angličtině, ale obrázky i zvuky se převedou do češtiny po nastavení národního prostředí.
Tato free aplikace využívá převážně volně přístupné obrázkové galerie ARASAAC. Disponuje rozsáhlými možnostmi nastavení – počet a velikost slov v mřížce, volba barvy pozadí slov, nastavení komunikačního řádku, přidávání uživatelů, prolinkování stránek atd. Ale hlavně: ve chvíli, kdy v nastavení zvolíte jazyk čeština, všechny obrázky jsou automaticky přeloženy do češtiny. Je to samozřejmě překlad strojový, tedy ne vždy úplně přesný, ale velmi to ulehčí práci. Navíc totéž funguje i při tvorbě nových tabulek a slov – do vyhledávače zadáváte slova také v češtině.

Twinkl symbols
Představujeme aplikaci Twinkl Symbols for AAK! Vytvářejte, vyučujte, učte se a komunikujte pomocí sady symbolů a šablon tabulek a knih od největšího vzdělávacího vydavatelství na světě Twinkl!
Tato výborná aplikace obsahuje stovky hotových symbolů AAK, které můžete použít v prostředí augmentativní a alternativní komunikace (AAK).

Podpora znakování i pro AAK - inspirace pro znakování pro AAK (Makaton, Znak do řeči atp.)

Spreadthesign
je mezinárodní platforma, která digitalizuje velké množství světových znakových jazyků, včetně češtiny. Stále se rozšiřující databáze obsahuje krátké videosekvence znaků k jednotlivých slovům a často používaným větám. Součástí je i provedení dětských znaků, doplněných obrázky. Web je k použití zdarma.

Znakujte s TamTamem
je aplikace (iOS, Android) centra pro dětský sluch Tamtam. Je primárně určená pro pečovatele o nejmenší neslyšící a nedoslýchavé děti i pro další zájemce, kteří se chtějí naučit znakovat. Podle tématických okruhů a v pěti úrovních je možné postupně zvládnout společně s dětmi slova i věty. Vše je doplněné názornými videoukázkami, jak se s dětmi znakování učit.

Medvěd
zaujme děti krásnou grafikou a hravou formou pomůže s nácvikem znaků z tematických okruhů kuchyň, doprava a školka. Ke stažení pro iOS i Android.


1. první dotyk

Při prvních dotecích se zkouší, jak iPad reaguje, není nutné korigovat pohyb, dítě se pohybuje na iPadu všemi směry, vyzkouší dotek (včetně doteku všemi prsty), pohyb tahem, vhodné aplikace jsou často označovány jako aplikace relaxační (vhodné najdete zde), kdy kromě rozvoje motoriky a základního ovládání dotykové obrazovky iPadu, lze stimulovat i zrakové a sluchové vnímání a posilovat koncentraci.

V počátcích se jeví výhodnější aplikace, které jsou multisenzorické a kde lze úkoly ovládat jen dotykem namísto přetahování, popř. není nutné přesné přetažení, postačí i pouhé přiblížení se ke správné odpovědi.

Jako vhodné české aplikace, které jsou určené dětem se zrakovým , motorickým a kombinovaným postižením doporučujeme:
EDA PLAY
EDA PLAY TOBI
EDA PLAY PAULI
EDA PLAY ELIS


2. cílený dotek

Po nácviku akce a reakce a v podstatě náhodného dotyku na obrazovku tabletu postupujte směrem k cílenému dotyku – tj. k přesnému zaměřenému na objekt zobrazený na monitoru. Jako vhodné pro nácvik lze doporučit aplikace ze skupiny Lego, Talking Friends a nebo Toca, Peekaboo, Animal Hide and Seek, Vláček se zvířátky atp.

 

3. první uchopení a cílené tahy

- není od věci využívat aplikace, které dítěti umožňují pro něho jednodušeji vykonatelný pohyb – např. zleva doprava, odshora dolů – většinou dáno vedoucí rukou a omezeními na podkladě základní diagnózy, aplikace by neměly být náročné na znalosti s množstvím možností, soustředění dítěte na vykonání pohybu a jeho fyzické provedení jsou pro dítě obtížnou záležitostí, je tedy dobré, nemusí-li nad odpovědí prozatím dlouze rozmýšlet
- dítě je důležité ve snažení se podporovat a oceňovat jej i za sebemenší úspěchy či pouhé náznaky provedení pro počátky samostatné práce dítěte s iPadem je nejlepší ponechat ikonu často používaných aplikací samostatně na ploše
- je i podstatné zjistit, která z aplikací je pro dítě atraktivní (např. pexeso, puzzle, hra na hudební nástroj, poslech pohádky…) bude dobře sloužit jako motivace za obtížnější práci či práci neoblíbenou, a to v případě činností na iPadu i kdekoliv jinde
- pro úspěšné ovládání dotykové obrazovky iPadu je nutné posilování motorických dovedností ruky, vizuální diferenciace a koordinace oko – ruka v rámci řady dalších činností
Pro nácvik cílených tahů jsou výborné aplikace: Trace and Share, Wood Puzzle Maze, Fire Trucks atp.

V některých případech může být vhodné použít funkci AssistiveTouch. Tato funkce umožní nahradit gesta, která jsou pro uživatele nemožná nebo obtížná, jinými. Najdete ji v Nastavení-Obecné-Zpřístupnění-Assistivetouch. Na našem eShopu najdete mnoho zařízení, která vám usnadní ovládání iPadu.

Doporučené free (zdarma) aplikace pro děti:

Lego:
- Duplo Trains   
- Duplo Town
- Lego Juniors
- Friends Rush
- Lego City…

Toca:
- Toca Monsters
- Toca Doktor
- Fairy Tales
- Hair  Salon…

Talking friends:
           
- Ginger / 2
- Ben
- Paul
- Tom / 2
- Angela
- Piere…

AAK:
- Twinkl Symbols
- VOKS CZ
- AAC Speak
- SymboTalk
- Alexicom AAC
- Grid Player
- Snap scene
- BitsBoard…


1.Dotyk:
- Fluidity
- Fluid
- BubbleWrAPP
- Gravitarium
- Drawerings
- Relax M.
- Trace and Share
- Onni and Ilona
- Sensory room
- Eda play
- Fireworks…


Malování:
- Veselé Omalovánky
-
 Learning to Draw
- Coloring
- FS Paint
- Doodle Buddy
- Tiny Painter
- Finger Paint
- Draw
- Drawing
- Comenia Script…

Rozumová výchova:
- Mluvídek
- Pepi Bath
- Pepi House
- Pepi Garage
- Pepi Hospital
- My-House
- Vláček
- Safari vláček
- PlayHome
- My Scene
- Sort it Out
- Pekaboo HD
- Car Salon
- Tobík uklízí
- MyTown: Home
- Výuka hodin
- CarSalon
- MatchingGame
- Little Town Explorer
- iRewardChart
- Lipa Land
- Výukové kartičky
- Zvířátka
- Build a Toy
- Sequence it!…

Bimi boo:
- Hry pro děti
- Hry s auty
- První slova
- Učení čísel
- Dětský telefon ….

MyFirstApp:
- Match It Up 1/2/3
- Ballon Burst
- Build it Up
- First Sounds
- Families 1/2
- Complete the Series
- What´s Weird
- My Scene
- Connect the Dots…

StepByStep:
- Create a Series
- Same Same
- Sort by Kind
- Place in Groups

LifeTool:
- unColor
- Switch Trainer
- Trainer
- HokusPokus…

Práce s textem:
- WordCloud
- Wordsalad
- Book creator
- Popplet…