Zpět na: Software

MyVoice + MyDictate

Cena vč. DPH:12990,00 Kč
Sleva
Cena / kg:
Lze žádat o příspěvek od státu
 

Program MyVoice byl vyvinut s cílem pomoci zejména handicapovaným lidem v přístupu k počítačové technice a k informačním technologiím. Umožňuje totiž:
• ovládat počítač a na něm nainstalované programy výhradně pomocí hlasových povelů. Těmito povely lze uskutečnit tytéž akce, k jejichž provedení by jinak byla nutná klávesnice a myš.
• diktovat text po jednotlivých písmenkách či předem připravených celých slovech nebo frázích. (Diktování po slovech je ovšem omezeno jen na omezený okruh slov a vyžaduje pečlivou výslovnost. Pro tento účel je připraven malý slovník 10 000 nejčastějších českých slov.) Další slova či fráze si uživatel může do slovníku programu přidat podle vlastní potřeby.
• zadávat nové hlasové povely, upravovat ty stávající nebo tvořit celé nové skupiny příkazů pro ovládání jakékoli aplikace běžící pod systémy Windows 2000, XP nebo novějšími.

Program umožňuje hlasové ovládání počítače všem osobám, které jsou schopny dobře vyslovovat krátké české povely a zároveň očima sledovat dění na obrazovce počítače.

Díky programu MyVoice je možné hlasem ovládat jakýkoliv program určený pro operační systém MS Windows (od verze 2000 výše). 

Důležité rysy programu MyVoice. 
Program je schopen okamžitě rozpoznávat hlasové povely od libovolné osoby, nevyžaduje tedy, aby tato osoba předem cokoliv namluvila. Program je již od dodavatele vybaven několika stovkami základních povelů, které jsou rozděleny do skupin, např. povely pro diktování (po jednotlivých hláskách), pro ovládání myši, pro textový editor Word, atd. Uživatel má možnost přidávat si své vlastní povely či modifikovat stávající, čímž si může usnadnit práci se svým oblíbeným programem. Uživatel si může, zejména pro účely diktování, sestavit seznam nejčastěji používaných slov nebo frází či krátkých vět, které pak může vkládat jediným hlasovým povelem. Tvořením vlastních povelů lze postupně rozšiřovat možnosti hlasového ovládání na nově instalované programy i hardwarové komponenty.

K programu doporučujeme zakoupit kvalitní mikrofon - např.: Mikrofon Olympus ME- 31. K tomuto mikrofonu je zapotřebí pro připojení do počítače USB zvuková karta. Abychom vám ulehčili život, součástí dodávky je prověřená zvukovka SB AXAGO ADA-10 USB2.0. Cena kompletu je 3.640,- KČ.

Pomocí programu MyVoice můžete mimo jiné:

• Hlasem spouštět libovolné programy, ať jsou umístěny na ploše, v Nabídce Start nebo, kdekoliv na disku počítače.
• Hlasem nadiktovat textový dokument (např. v programu Word nebo Poznámkový blok), přičemž diktování se provádí po písmenech, případně po celých slovech nebo frázích (pokud je má uživatel předem připravené).
• Hlasem ovládat elektronickou poštu, tj. přijímat i odesílat dopisy.
• Hlasem ovládat internetový prohlížeč, tj. navštěvovat webové stránky na celém světě, pohybovat se po odkazech, vyplňovat formuláře na Webu, listovat v elektronickém tisku, atd.
• Hlasem spouštět a ovládat programy určené pro zábavu i pro vážnou práci, např. hry, programy pro kreslení, prohlížeče obrázků a videonahrávek, přehrávače hudby, apod.
• Hlasem řídit televizi i rádio, pokud je v počítači nainstalována karta pro příjem televize a rádia.
• Hlasem vytočit telefonní číslo a vést telefonní hovor, pokud je k počítači připojen speciální modem...

Minimální systémové požadavky
Procesor : Intel kompatibilní (o frekvenci 1 GHz pro ovládání náročnějších aplikací)
Operační paměť : 128 MB a více
Místo na disku : nejméně 10 MB volného místa
Operační systém : Windows 2000 nebo Windows XP a novější
Zvuková karta : kvalitní 16 a více bitová (neměla by být integrována na základní desce)

 

Program MyDictate byl vyvinut jako účinný doplněk a nadstavba programu MyVoice s cílem umožnit plnohodnotný hlasový diktát do počítače – tj. psaní textu pomocí hlasu bez nutnosti použít klávesnici PC. 

Při vývoji programu byl brán hlavní zřetel na handicapované osoby, které nemohou používat ruce. Výhody diktovacího programu však jistě ocení i další, kteří musí často zadávat text do počítače a přitom nejsou příliš zruční v rychlém psaní na klávesnici.

Vzhledem k primárnímu určení byla zvolena strategie diktování po jednotlivých slovech, mezi kterými je třeba vždy udělat krátkou pauzu. Tato strategie má dvě základní výhody:
1) Umožňuje okamžitě hlasem provádět opravy v případě chybně rozpoznaných nebo stejně znějících slov.
2) Zvládá diktování s obrovským slovníkem (který je pro češtinu nutností) i na běžné výpočetní technice.

Hlavní rysy programu jsou následující:
  • Program umožňuje diktování všem osobám, které jsou schopny dobře vyslovovat a zároveň očima sledovat dění na obrazovce počítače.
  • Diktovat je možné do libovolného programu běžícího pod operačním systémem Windows XP CZ ( Windows 2000 ) do místa, kde je umístěn kurzor.
  • Diktovat je nutné po jednotlivých výrazech, nikoli plynulou řečí. Program je pro tento účel vybaven rozsáhlým slovníkem čítajícím přes 525 000 nejfrekventovanějších českých slov a výrazů (např. zkratek, uživatelských frází, apod.)
  • Slova a výrazy, které nejsou obsaženy ve slovníku, je možné nadiktovat po jednotlivých znacích a následně je hned doplnit do slovníku, a to vše opět za použití hlasových povelů (bez nutnosti dotýkat se klávesnice).
  • Program MyDictate je standardně vybaven mužským a ženským hlasovým profilem. Navíc si může uživatel programu MyDictate vytvořit vlastní hlasový profil na základě namluvení předepsané skupiny výrazů. Použitím tohoto adaptovaného profilu se pak minimalizuje možnost nepřesného rozpoznání vyřčených výrazů. Tato možnost může velmi pomoci zejména lidem s mírnou vadou řeči.
  • V případě nepřesného či nejednoznačného rozpoznání vyřčeného výrazu lze jediným povelem provést náhradu vybráním z podobných slov, které program automaticky nabídne.
  • Hlasem lze provádět i složitější editaci nadiktovaného textu s využitím široké skupiny připravených editačních povelů (např. VYBER_PŘEDCHOZÍ_SLOVO, VYMAŽ_SLOVO, KURZOR_NA_KONEC…).

Program MyDictate lze používat samostatně anebo v součinnosti s programem MyVoice, který umožňuje universální hlasové ovládání PC. Pro nové i stávající uživatele programu MyVoice, kteří budou chtít využívat i schopností programu MyDictate, bude dodávána upravená verze MyVoice umožňující součinnost obou programů. 

K prvním uživatelům programu MyDictate patří Dita Horochovská viz. blog a Jiří Zeman (pracovník Nejvyššího správního soudu a student práv). 

Jaké jsou minimální systémové požadavky?
Procesor : Intel kompatibilní o frekvenci větší než 1.5 GHz
Operační paměť : 1GB, 2GB pro Windows Vista
Místo na disku : nejméně 40 MB volného místa
Operační systém : Windows 2000, Windows XP, Vista
Zvuková karta : kvalitní 16 a více bitová (neměla by být integrována na základní desce), zvukové karty notebooků většinou vyhovují, doporučujeme i-tec USB Stereo HEADSET HS-741, obsahující zvukovou kartu
Mikrofon : vyšší kvality, doporučujeme náhlavní typ USB se sluchátky a mikrofonem ( i-tec USB Stereo HEADSET HS-741), krajně nevhodný je naopak tzv. tyčkový typ
Monitor: rozlišení 1024x768

Jaké jsou doporučené systémové požadavky?
Procesor : Intel Core 2 Duo
Operační paměť : 2GB
Místo na disku : nejméně 100 MB volného místa
Operační systém : Windows XP, Windows Vista
Zvuková karta : kvalitní 16 a více bitová, např. ST-LAB PCI-SCCME8738 (neměla by být integrována na základní desce), zvukové karty notebooků většinou vyhovují 
Logitech mikrofon Mikrofon vhodný pro práci s programy MyVoice a MyDictate.
USB Microphone poskytuje skvělou kvalitu za skvělou cenu.
Díky technologii plug and play umožnuje snadnou instalaci a díky snadnému ovladání je vhodný pro široké spektrum uživatelů.

Popis vlastností mikrofonu:
• šířka pásma 100 Hz - 16 kHz
• funkce potlačení šumu
• čistý digitální zvuk
• podsvícený vypínač
• Windows® and Mac® kompatibilní, připojení přes rozhraní USB


Lze žádat o příspěvek od státu