V nové verzi 13 systému iOS byla konečně otevřena možnost ovládat mobilní zařízení Apple (iPhone, iPad) pomocí myši připojené k tabletu nebo k telefonu přes lighting konektor a nebo přes rozhraní Bluetooth.
Dosud bylo možné iOS zařízení ovládat pomocí myši jen přes speciální adaptér AMAneo BTI.
Nyní je možnost ovládání myší mnohem přístupnější a levnější.

Apple iPad: ovládání pomocí myši

V nové verzi 13 systému iOS byla konečně otevřena možnost ovládat mobilní zařízení Apple (iPhone, iPad) pomocí myši připojené k tabletu nebo k telefonu přes lighting konektor a nebo přes rozhraní Bluetooth.

Pro běžného uživatele dotykových zařízení se nejedná o žádnou převratnou událost, protože ovládají své iPhony a iPady bez jakýchkoliv překážek intuitivně dotykem na obrazovce a myš by jim byla vlastně na překážku.

Jiná situace je u lidí s tělesným postižením, především u těch kteří mají narušenou hrubou či jemnou motoriku horních končetin, a proto nemohou prsty přesně zacílit ikony na obrazovce, o psaní na virtuální klávesnici nebo přetahování objektů ani nemluvě. Nyní tedy mohou ovládat iPad a iPhone pomocí jakékoliv myši s USB nebo Bluetooth rozhraním. Nabízí se jim možnost využít speciální trackballové nebo joystickové myši a nebo ovládat tato zařízení pomocí pohybů hlavy či ústy. Velké množství vhodných alternativních myší najdete na našem webu: Myši ovládané rukou nebo Myši neovládané rukama.

Dosud bylo možné iOS zařízení ovládat pomocí myši jen přes speciální adaptér AMAneo BTI. Nyní je možnost ovládání myší mnohem přístupnější a levnější. Adaptéru AMAneo BTI je tak vyhrazeno ovládání osobami s velkým třesem rukou, protože tento adaptér obsahuje antitremor efekt.

Jak tedy na to?

♦ Připojení
Především si vyberte vhodnou myš, aby co nejlépe kompenzovala vaše postižení. Myš musí mít rozhraní USB a nebo může být bezdrátová s Bluetooth. S výběrem myši vám můžeme poradit – napište nám: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V případě Bluetooth rozhraní nejdříve standardním způsobem připojte myš k iOS zařízení – Bluetooth aktivujete v Nastavení a nebo Ovládacím centru. V případě myši s USB rozhraním použijte redukci Lightning konektoru na USB. Pozor! - redukce musí být určena nejen pro napájení ale i pro datový přenos.  Osvědčená redukce je:
Lightning usb-a camera adapter (cena - cca 800,- KČ).

 

 

 

 

♦ Nastavení


V nastavení iOS vyhledejte položku Zpřístupnění. V nové verzi iOS se kapitola Zpřístupnění již nenachází v sekci Obecné, ale je jí vyhrazena zvláštní položka v navigaci vlevo. Po výběru kapitoly Zpřístupnění vyberte možnost Dotyk (viz screenshot nahoře).


Po otevření sekce Dotyk zvolte první položku v tabulce:  AssistiveTouch (viz screenshot nahoře). Pro zobrazení kurzoru myši a ikony Nabídky musíte funkci AssistiveTouch aktivovat - (viz screenshot dole). Po aktivaci se objeví na obrazovce kurzor, kterým můžete okamžitě pomocí myši pohybovat a také ikona Nabídky, pomocí které můžete své iOS zařízení plně ovládat.♦ V dalším textu si podrobně popíšeme možnosti nastavení funkce AssitiveTouch. 
V nastavení parametrů funkce AssistiveTouch máte tyto možnosti:
- Upravit nejvyšší úroveň nabídky
- Vlastní akce
- Vlastní gesta
- Nastavení míry neprůhlednosti ikony nabídky při nečinnosti
- Nastavení funkcí polohovacího zařízení
- Nastavení rychlosti ukazatele
- Nastavení funkce automatického klikání 
(Funkce Upravit nejvyšší úroveň nabídky a Vlastní gesta jsou známé z předchozích verzí systému iOS.)

♦ Upravení nejvyšší úrovně nabídky


Nabídka funkce AssistiveTouch vám zpřístupní všechny funkce iOS pomocí jediného kliknutí. Můžete tak třeba příslušným výběrem simulovat složitá gesta, na které běžný uživatel potřebuje několik prstů a nebo vytvořit složitý pohyb (kruh, osmičku...). Lze ale také simulovat stisknutí tlačítka plochy (Home button), zatřesení s tabletem, snížit a nebo zvýšit hlasitost či jas displeje, zamknout rotaci a nebo obrazovku a mnoho dalších funkcí.
V Upravení nejvyšší úrovně nabídky můžete nejen měnit počet zobrazených ikon (max. 8) ale také měnit jejich funkce tak, aby nabídka odpovídala vašim požadavkům.

♦ Vlastní akce


Tato funkce vám umožní spojit konkrétní přímou akci s konkrétním typem kliknutí. Lze definovat akce pro kliknutí, poklepání (dvojklik) a dlouhý stisk.
U funkcí poklepání a dlouhého stisku můžete určit i časové údaje pro zvolenou akci.

 

 ♦ Vlastní gesta


Kromě standardních gest (dva prsty, tři prsty) si můžete vytvořit jakékoliv gesto, které si vyvoláte v nabídce.

♦ Neprůhlednost při nečinnosti
Vzhled ikony nabídky při nečinnosti můžete ovlivnit pomocí posuvníku a ikonu zprůhlednit až na 15%.

♦ Zařízení
Tato funkce vyhledá všechna vhodná bluetooth zařízení vhodné k ovládání iPadu nebo iPhonu (tj. bluetooth myši a klávesnice). Zařízení zde můžete připojit, povolit a nebo  zakázat.

 

♦ Klávesy myši
Kurzor myši můžete ovládat také pomocí numerických kláves na klávesnici. Toto ovládání můžete opakovat pětinásobným stiskem klávesy Alt po sobě. Můžete si nastavit také rychlost pohybu kurzoru a počáteční prodlevu před prvním pohnutím kurzoru.

♦ Styl ukazatele


V této sekci si můžete určit velikost a barvu ukazatele a také zda požadujete kurzor automaticky skrývat a po jaké době nečinnosti.

♦ Klávesnice na obrazovce
Pro psaní vždy vyvolá klávesnici na obrazovce i když máte připojenou hardwarovou klávesnici. Předpokládá se, že tuto klávesnici používáte primárně na ovládání kurzoru myši psát budete pomocí virtuální klávesnice.

♦ Vždy zobrazovat nabídku
Při zapnutí bude ikona nabídky stále zobrazená na obrazovce. Při vypnutí si nabídku vyvoláte kliknutím na pravé tlačítko myši.

♦ Rychlost ukazatele
Posuvníkem si můžete nastavit, jak rychle se bude při pohybu myši pohybovat kurzor po obrazovce.

♦ Zámek tažení
Tato funkce vám usnadní přetahování objektů na obrazovce. Pokud ji máte vypnutou, musíte objekty přetahovat se stále stisknutým levým tlačítkem myši. Pokud funkci aktivujete, pak stačí na přetahovaném objektu asi sekundu přidržet levé tlačítko (do zvukového signálu), následně tlačítko uvolnit a objekt přetáhnout na požadovanou pozici. Umístění objektu potvrdíte dalším kliknutím na levé tlačítko.

♦ Posouvání zvětšeného zobrazení
- Kontinuálně: Zvětšený obsah se pohybuje průběžně podle pohybu kurzoru.
- Střed: Zvětšený obsah se pohybuje jen tehdy, nachází-li se kurzor v blízkosti středu obrazovky.
- Okraje: Zvětšený obsah se pohybuje jen tehdy, nachází-li se kurzor v blízkosti okraje obrazovky.

♦ Ovládání setrvání


Při aktivaci této funkce nebudete muset využívat levé tlačítko myši ke klikání – systém bude klikat za vás. Jedná se o funkci Dwell Click, která funguje tak, že ponecháte kurzor ve vámi definované oblasti po vámi určenou dobu systém automaticky provede kliknutí. Velikost oblasti si určíte posuvníkem a pomocí +/- můžete nastavit i dobu setrvání v rozmezí 0,25 – 8,00 sekund, a to po 0,25 sekundách.

Článek si můžete stáhnout zde ve formátu pdf.