Do tabletu s operačním systémem Android lze nahrát také některé programy z naší programové nabídky (viz kategorie Aplikace pro iOS).  Další aplikace najdete především v internetovém obchodu App Store (např. Grid Player: https://apps.apple.com/cz/app/grid-player/id456278671?l=cs  )
Vybrané aplikace vám můžeme na vámi zvolený tablet nainstalovat a připravit vám tak komplexní řešení na klíč.

Seznam doporučených aplikací pro tablet s iOS

Alternativní komunikace

GoTalk NOW

Go Talk Now je poměrně jednoduchá aplikace, vhodná pro začínající uživatele AAK na iPadu. Lze v ní vytvářet i rozsáhlejší komunikační tabulky. Komunikační stránky můžete upravovat přímo v iPadu (tedy přidávat fotografie, nahrávat řeč, hudbu, video). Není vhodná pro uživatele, kteří chtějí na iPadu používat především tabulku písmen, neobsahuje predikci (nápověda slov při psaní).

Aplikace obsahuje nastavitelné rozvržení stránek, možnost pohybu ze stránky na stránku, možnost nahrání hlasu nebo užití syntetického TTS a soubor obrázků, které lze využít pro tvorbu komunikačních stránek.

GoTalk NOW nabízí tři styly komunikačních stránek: Standard, Expres a Scény. Kromě toho lze vytvořit stránku s klávesnicí - na stránce bude pak viditelná standardní klávesnice z iOS, proužek na psaní a okénka s návrhy slov při psaní. Všechny typy stránek lze kombinovat a propojovat do komunikační knihy. Komunikačních knih můžete vytvořit tolik, kolik chcete.

Na AppStore je možno stáhnout i GoTalk NOW FREE - tato zkušební verze je zdarma a obsahuje tři komunikační stránky, které si můžete upravit podle svých potřeb. Aplikace je možno zakoupit a stáhnout do iPadu přes AppStore.

 

Grid for iPad
Aplikace pro AAK v češtině, která v sobě zahrnuje dosavadní funkce Grid Playeru, umožňuje ale také upravovat tabulky přímo v iPadu, vkládat fotografie atd. Nepotřebujete tedy již Grid 3 (Windows) pro úpravu tabulek.
Grid for iPad lze stáhnout na App Store (cena 8 990 Kč),  případně je možnost platby za měsíční pronájem aplikace.
Aplikaci je možno vyzkoušet nejprve zdarma na omezenou dobu (30 dní).

 

Grid Player

Tato aplikace je zdarma a je vhodná pro pokročilejší uživatele, protože obsahuje velkou slovní zásobu. Mnozí začínající uživatelé si však nejprve s aplikací "hrají" (mačkají jednotlivé symboly a poslouchají název obrázku) a často později začnou její pomocí spontánně komunikovat. Úpravy v aplikaci (například přidávání fotek, nových slov, změna velikosti okének apod) nelze dělat přímo v iPadu, je třeba mít zakoupen počítačový program Grid 3.  S tím pak lze dělat velké množství úprav, upravovat aplikaci pro začátečníky i velmi pokročilé, k dispozici jsou také symboly Widgit v české verzi.

 

Widgit slovník (3 aplikace)

Aplikace obsahují symboly Widgit (známé z programu Symwriter), jsou v češtině a slouží k budování a rozvoji slovní zásoby na daná témata (Zvířata, Doma, Supermarket). Symboly lze z aplikací i vytisknout a používat v papírové podobě.

V aktivitách “Naslouchej a uč se” se uživatelé seznamují se slovní zásobou nejprve pouhým sledováním Widgit symbolů jako vizuální připomínky pojmu, potom si poslechnou příslušné slovo vyslovené nahlas a seznamují se i s jeho psanou podobu.

V testovacích aktivitách dostávají uživatelé možnost vyzkoušet si nový slovník aktivně. Během testování mohou získat zlaté nebo stříbrné hvězdičky a jsou odměněni certifikátem, který je možno vytisknout.

 

1. první dotyk

Při prvních dotecích se zkouší, jak iPad reaguje, není nutné korigovat pohyb, dítě se pohybuje na iPadu všemi směry, vyzkouší dotek (včetně doteku všemi prsty), pohyb tahem, vhodné aplikace jsou často označovány jako aplikace relaxační (vhodné najdete zde), kdy kromě rozvoje motoriky a základního ovládání dotykové obrazovky iPadu, lze stimulovat i zrakové a sluchové vnímání a posilovat koncentraci.

V počátcích se jeví výhodnější aplikace, které jsou multisenzorické a kde lze úkoly ovládat jen dotykem namísto přetahování, popř. není nutné přesné přetažení, postačí i pouhé přiblížení se ke správné odpovědi.

Jako vhodné české aplikace, které jsou určené dětem se zrakovým , motorickým a kombinovaným postižením doporučujeme:
EDA PLAY

EDA PLAY TOBI

EDA PLAY PAULI

EDA PLAY ELIS


2. cílený dotek

Po nácviku akce a reakce a v podstatě náhodného dotyku na obrazovku tabletu postupujte směrem k cílenému dotyku – tj. k přesnému zaměřenému na objekt zobrazený na monitoru. Jako vhodné pro nácvik lze doporučit aplikace ze skupiny Lego, Talking Friends a nebo Toca, Peekaboo, Animal Hide and Seek, Vláček se zvířátky atp.

 

3. první uchopení a cílené tahy

- není od věci využívat aplikace, které dítěti umožňují pro něho jednodušeji vykonatelný pohyb – např. zleva doprava, odshora dolů – většinou dáno vedoucí rukou a omezeními na podkladě základní diagnózy, aplikace by neměly být náročné na znalosti s množstvím možností, soustředění dítěte na vykonání pohybu a jeho fyzické provedení jsou pro dítě obtížnou záležitostí, je tedy dobré, nemusí-li nad odpovědí prozatím dlouze rozmýšlet

- dítě je důležité ve snažení se podporovat a oceňovat jej i za sebemenší úspěchy či pouhé náznaky provedení pro počátky samostatné práce dítěte s iPadem je nejlepší ponechat ikonu často používaných aplikací samostatně na ploše

- je i podstatné zjistit, která z aplikací je pro dítě atraktivní (např. pexeso, puzzle, hra na hudební nástroj, poslech pohádky…) bude dobře sloužit jako motivace za obtížnější práci či práci neoblíbenou, a to v případě činností na iPadu i kdekoliv jinde

- pro úspěšné ovládání dotykové obrazovky iPadu je nutné posilování motorických dovedností ruky, vizuální diferenciace a koordinace oko – ruka v rámci řady dalších činností

Pro nácvik cílených tahů jsou výborné aplikace: Trace and Share, Wood Puzzle Maze, Fire Trucks atp.

 

V některých případech může být vhodné použít funkci AssistiveTouch. Tato funkce umožní nahradit gesta, která jsou pro uživatele nemožná nebo obtížná, jinými. Najdete ji v Nastavení-Obecné-Zpřístupnění-Assistivetouch. Na našem eShopu najdete mnoho zařízení, která vám usnadní ovládání iPadu.

 

Doporučené free (zdarma) aplikace pro děti:

Lego:

- Duplo Trains   
- Duplo Town
- Lego Juniors
- Friends Rush
 - Lego City

Toca:

- Toca Monsters
- Toca Doktor
- Fairy Tales
- Hair  Salon

Talking friends:
           

- Ginger / 2
- Ben
- Paul
- Tom / 2
- Angela
- Piere

AAK:

- Niki Talk
- AAC Speak
- Sono Flex
- Alexicom AAC
- i click i talk
- BitsBoard


1.Dotyk

- Fluidity
- Fluid
- BubbleWrAPP
- Gravitarium
- Drawerings
- Relax M.
- Trace and Share
- Onni and Ilona

Malování

- Veselé Omalovánky
-
 Learning to Draw
- Coloring
- FS Paint
- Doodle Buddy
- Tiny Painter
- Finger Paint
- Draw
- Drawing
- Comenia Script

Rozumová výchova:

- Mluvídek
- Pepi Bath
- Pepi House
- Pepi Garage
- Pepi Hospital
- My-House
- Vláček
- Safari vláček
- PlayHome
- My Scene
- Sort it Out
- Pekaboo HD
- Car Salon
- Tobík uklízí
- MyTown: Home
- Výuka hodin
- CarSalon
- MatchingGame
- Little Town Explorer
- iRewardChart
- Lipa Land
- Výukové kartičky
- Zvířátka
- Build a Toy

MyFirstApp

- Match It Up 1/2/3
- Ballon Burst
- Build it Up
- First Sounds
- Families 1/2
- Complete the Series
- What´s Weird
- My Scene
- Connect the Dots

Dotyk kdekoli:

- Sensory Room
- Mobile Cell
- Switch Fan
- Elevator Up
- Television Time
- Pedestrian crossing
- Self Service Checkout
- Underground
- Car Wash
- Cash Machine
- Vending Machine
- Eda Play Toby